مرورنویسی

هر ثانیه که چشم بر هم می‌زنیم، یک کتاب در دنیا منتشر می‌شود یا مراحل ساخت یک فیلم یا سریال آغاز می‌شود. تمام این کتاب‌ها و فیلم‌ها و سریال‌ها به فهرست آثار دیداری و خواندنی قبل افزوده می‌شوند و این یعنی بی‌نهایت فیلم و کتاب و سریال. کسانی که اهل کتاب‌خواندن یا فیلم دیدن هستند چطور می‌توانند انتخاب کنند؟ «مرورنویس‌»ها کسانی هستند که کتاب‌ها و فیلم‌ها و سریال‌ها (و اضافه کنید به این فهرستْ آلبوم موسیقی، پادکست، نمایش، تئاتر موزیکال و...) را معرفی می‌کنند. مرورنویسی راه و روش خاصی دارد. به همین دلیل است که بعضی مرورها بیشتر دیده می‌شوند.

اگر می‌خواهید با اصول مرورنویسی آشنا شوید و محتوایی در خور برای معرفی کتاب، فیلم و... تولید کنید، اگر دوست دارید مرورهای خودتان را در صفحهٔ شخصی‌تان یا در روزنامه و مجله، پایگاه‌های خبری، سایت‌های نقد و معرفی کتاب یا فیلم، سایت‌های فروش کتاب، اپلیکیشن‌های کتاب و... منتشر کنید، این دوره مناسب شماست.

در این دوره افسانه دهکامه، نویسنده، ویراستار و مرورنویسِ اپلیکیشن طاقچه، گام‌به‌گام شما را با اصول مرورنویسی، جزئیات و ریزه‌کاری‌های مرور و انواع و اجزای آن آشنا می‌کند تا سرانجام مروری تخصصی و حرفه‌ای بنویسید.

دورۀ مرورنویسی مناسب چه کسانی است؟

این دوره برای کسانی است که نوشتن را دوست دارند، اهل کتاب و فیلم هستند و می‌خواهند آن‌ها را معرفی کنند و به مرورنویسی به‌عنوان شغل یا فعالیت محبوب خود در آینده می‌نگرند.

این دوره به چه شکلی برگزار می‌شود؟

این دوره به‌صورت آنلاین و آفلاین برگزار می‌شود: برخی از مباحث که به تعامل و مشارکت نیاز دارد به‌صورت جلسه‌های آنلاین و بقیه به‌صورت آفلاین هستند. همچنین تمرین‌هایی در نظر گرفته شده تا بتوانید آموخته‌هایتان را محک بزنید. مدرس در همه‌حال پاسخگوی پرسش شرکت‌کنندگان است، اما جلسه‌های آنلاین فرصت خوبی برای رفع اشکال هم هستند. اگر هم احیاناً جلسهٔ آنلاین را از دست دادید، در صفحهٔ دوره به فیلم آن دسترسی خواهید داشت.

زمان و مدت دوره

۴ هفته، شنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها، ساعت ۱۹

چه مباحثی در طول این دوره آموزش داده می‌شود؟

در این دوره ابتدا می‌آموزید که مرور چیست و چه تفاوتی با دیگر نوشته‌ها درخصوص کتاب و فیلم و سریال دارد. سپس اجزایش را بهتر می‌شناسید؛ برای مثال با گزارمان آشنا می‌شوید. پس از آن ریویو در غرب به شما معرفی می‌شود؛ اینکه ریویو چیست و چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با مرور دارد. بین این درس‎ها هم چندین تمرین خواهید داشت که طی آن مرورنویسی را تجربه می‌کنید. در مراحل آخر با کپی‌رایتری کتاب آشنا می‌شوید و متوجه می‌شوید چطور برای معرفی کتاب یا فیلم، یک محتوای کامل تولید کنید. سرانجام با بسترهای انتشار محتوا آشنا می‌شوید و رزومه‌ای درخور از محتواهای خود درست می‌کنید.

جزئیات جذاب

۱. گروه تلگرامی: برای ارتباط شرکت‌کنندگان با یکدیگر و با مدرس و ایجاد فضایی برای تعامل، یک گروه موقت تلگرامی ایجاد می‌شود.

۲. انتشار مرورهای برگزیده: این دوره با حمایت وینش، سایت تخصصی معرفی و نقد کتاب، برگزار می‌شود و در نهایت مرورهای برگزیدهٔ شرکت‌کنندگانی که دوره را کامل به پایان برسانند با نام خودشان در این سایت منتشر خواهد شد و آن‌ها به جمع نویسندگان وینش خواهند پیوست.

برنامۀ درسی

18
93 دقیقه

سؤال‌های پرتکرار

از طریق وب‌سایت یادِمی می‌توانی به محتوا و ویدئوهای دوره دسترسی داشته باشی.
روی دکمهٔ «ورود به دوره» کلیک کن و مراحل ثبت‌نام را انجام بده.
تا یک هفته پس از ثبت‌نام، به پشتیبانی یادِمی یک پیام می‌فرستی و وجه پرداختی‌ات را پس می‌گیری. به همین راحتی! البته به‌شرط «راضی نبودن از کیفیت دوره».
بله، درس‌های آنلاین دوره ضبط می‌شوند و از ۷۲ ساعت بعد از برگزاری، در یادِمی در دسترست قرار می‌گیرند.

نظرها دربارۀ این دوره

برای ثبت نظر لطفاً وارد حساب کاربری‌تان شوید.

حدیث اورک 5-7-1402
من خیلی اتفاقی وارد سایت یادمی شدم و از بین دوره‌ها، مرورنویسی توجهم را جلب کرد. با اینکه هیچ ذهنیتی درباره چیستی این موضوع نداشتم تصمیم گرفتم ثبت‌نام کنم. در این دوره به‌صورت کلی نکاتی درباره خواندن ساختارمند کتاب و اجزای تشکیل‌دهنده آن یاد گرفتم و اینکه چطور درباره‌اش بنویسم. این دوره برای کسانی که در بسترهای مختلف مشغول تولید محتوا در حوزه کتاب هستند، مفید خواهد بود. خانم دهکامه، مدرس این دوره، با صبوری و روی خوش همراه همه بچه‌ها هستند. از ایشون و تیم یادمی سپاسگزارم.

هستی خیبر 4-7-1402
فکر می‌کنم یکی از بهترین تصمیماتی که گرفتم این بود که در این دوره شرکت کنم. چیزهای بسیار زیاد و مفیدی درباره کتاب‌ها و مرورنویسی یاد گرفتم. علاوه بر تمام این‌ها، مهربانی و صبوری‌ای که خانم دهکامه‌ی عزیز در تدریس داشتند واقعا مایه‌ی دلگرمی بود.

افسانه دهکامه 4-7-1402
لطف داری هستی جان. واقعا از ته دل خوشحالم که دوره رو دوست داشتی. ممنون از پایداری و تلاش خودت.

بتول کاظمی 4-7-1402
دوره ی مرورنویسی خانم دهکامه یک دوره خوب و کاربردی بود و فرصت خوبی برای یادگیری این مهارت را برای همه ما فراهم نمود.
این دوره برای من هم به لحاظ علمی و هم این که بیشتر از جهت روانی باعث آرامش من شد خیلی مفید بود، ناگفته نماند که یاد گرفتم علمی و منطقی و سنجیده فکر کنم و بنویسم که البته مرهون آموزش های خانم دهکامه هستم.

افسانه دهکامه 4-7-1402
ممنونم خانم کاظمی عزیز. سپاس از حسن نظر شما. باعث خوشحالی من هم بود که شما در این دوره حضور داشتید.

سارا موسوی‌پور 4-7-1402
بسیار خوشحال و راضی هستم که در این دوره شرکت کردم. از همه نظر عالی بود، مدرس این دوره، خانم افسانه دهکامه، از نظر من بهترین بودند هم به لحاظ دانش ادبی، نحوه ی تدریس و هم شیوه ی برخورد و صبوری شان. ممنون از زحماتشان و با آرزوی موفقیت هرچه بیشتر.

افسانه دهکامه 4-7-1402
ممنونم سارا جان. سپاس بی‌اندازه. خوشحالم دوست داشتی.

آزادمهر دانش 2-7-1402
درودبر شما خانم دهکامه عزیز
این دوره برایم بسیار خوب و لذت بخش بود. از اخلاق خوب، حسن نظر، صبوری و ارائه مطالب عالی شما بسیار سپاسگزارم. مدتی بود به مرورنویسی کتاب فکر می کردم و دوست داشتم که یاد بگیرم. کتابی هم در این باره خوانده بودم . اما صرفا خواندن تا به مرحله ی عمل تحقق پیدا کند خیلی فاصله است. به دنبال فرصتی بودم که دوره ی مرورنویسی را آموزش ببینم. خوشبختانه یادمی و شما این فرصت خوب را برای هر کسی مهیا کردید از جمله بنده. خوشحالم که در این دوره شرکت کردم و از آموزش عالی شما بهره مند شدم. منتظر دوره های خوب دیگری هستم.
با سپاس

افسانه دهکامه 4-7-1402
درود خانم آزادمهر عزیز. ممنون از لطفی که دارید. سپاس برای نظرات عالی و کارشناسانه‌تون در طول دوره. باعث افتخارمه دوست داشتید.

راضیه بهرامی 2-7-1402
شرکت تو این دوره، یکی از بهترین کارهایی بود که برای خودم انجام دادم و باعث شد مهارت نوشتن در مورد کتاب‌ها را بیشتر بشناسم و اصولی‌تر برای یادگرفتنش قدم بردارم. از اون مهم‌تر دوستی‌هایی رو رقم زد که فکر می‌کنم از ماندگارترین دوستی‌ها باشه و راه آینده رو روشن‌تر کنه.

افسانه دهکامه 4-7-1402
ممنونم راضیه جان. چقدر خوشحالم که دوره رو مفید دیدی. ما هم خوشحال می‌شیم کارهای تو رو در آینده ببینیم.

زهرا خیریه 2-7-1402
سلام و درود
یک جلسه از پایان دوره جذاب مرورنویسی مانده و شخصا مایل نیستم آموزش و یادگیری‌ام در این حوزه با همین دوره تمام شود. خانم دهکامه با تعریف سرفصلهای جزئی و قدرت بیان و انتقال خیلی خوب، من را به مرورنویسی کتاب علاقه‌مند کرد و جسارت نوشتن به من داد، چیزی که چند سالی است دغدغه اش را داشته‌ام ولی به دلایل مختلف سراغش نرفته بودم.
امیدوارم یادمی دوره پیشرفته مرورنویسی را برگزار کند.
نحوه برگزاری هم بی‌عیب‌ونقص بود.

افسانه دهکامه 4-7-1402
ممنونم خانم خیریهٔ عزیز. لطف دارید. خیلی خوشحالم که دوره رو اینطور دیدید.

حمیدرضا دهقان نیری 21-6-1402
سلام
لطف کنید بگوئید که دورۀ جدید چه موقع شروع می‌شود ؟
سپاسگزارم!

افسانه دهکامه 22-6-1402
سلام
در حال برنامه‌ریزی برای دورهٔ بعد هستیم. از طریق یادمی و خودم حتما اعلام می‌کنیم. خیلی زود دورهٔ بعد برگزار خواهد شد.

سارا موسوی‌پور 6-6-1402
سلام، ببخشید لینک گروه تلگرامی رو می‌شه برام بذارید؟

افسانه دهکامه 6-6-1402
بله پشتیبان یادمی برای شما ارسال می‌کنند.

سارا موسوی‌پور 5-6-1402
سلام، ببخشید من جلسه اول متأسفانه امکان شرکت در کلاس نداشتم. دوس ندارم کلاس و تمرینات رو از دست بدم. قبل از جلسه دوم ویدیو در دسترس قرار میگیره؟

افسانه دهکامه 5-6-1402
سلام سارا جان، بله می‌توانی ویدیوی جلسهٔ اول رو ببینی و سه‌شنبه در کلاس حاضر باشی. روی درس اول کلیک کنی، ویدیو را خواهی دید.
خوشحال می‌شم از سه‌شنبه شما رو ببینم. توی گروه تلگرام دوره هم حتما عضو بشو.

مرتضی شمس آبادی 23-5-1402
سلام. وقت بخیر. گویا در کل 7 جلسه آنلاین در این دوره هست که شنبه ها و سه شنبه هاست. من روزهای فرد اون ساعت سر کلاس دیگری هستم. آیا امکانش هست جلسات آنلاین سه شنبه رو آفلاین ببینم و دوره رو بگذرونم یا خیر؟

یادِمی 23-5-1402
سلام به شما

بله، همۀ جلسه‌های آنلاین دوره ضبط می‌شوند و در یادِمی در دسترستان قرار می‌گیرند.

زهرا خیریه 23-5-1402
درود و سلام
با آرزوی موفقیت برای دوست فرهیخته و کاربلدم خانم دهکامه.

افسانه دهکامه 23-5-1402
ممنونم خانم خیریه عزیز 🌹