اعمال استایل‌های مناسب

در این درس با مفهوم استایل‌ها در ورد آشنا می‌شویم و یاد می‌گیریم که چطور می‌توانیم آن‌ها در متن به کار بگیریم و تا چه حد باید در حین ویراستاری این کار را انجام دهیم.

فایل‌های درس

برای دسترسی به فایل‌های درس باید در دوره ثبت‌نام کنید.

دیدگاه‌ها

برای ثبت نظر لطفاً وارد حساب کاربری‌تان شوید.
مهوش سیفی 7 ماه قبل
در فایل تمرینی همان مراحلی که در ویدیو توضیح دادید انجام دادم ولی وقتی روی کلمه دیباچه کلیک می کنم و بعد استایل Headindg 1 را انتخاب می کنم اعمال نمیشود و هیچ اتفاقی نمی افتد . همینطور برای heading 2 . لطفا راهنمایی بفرمایید.
جواد کاظمی 7 ماه قبل
باید علاوه بر اعمال استایل، اون رو دلخواه هم بکنید تا بتونید تغییر مد نظر رو در متن مورد نظر، ببینید. پیشنهاد می‌کنم ویدئوی درس رو دوباره و دقیق‌تر ببینید.

اگه با توضیح بالا مشکل برطرف نشد، در جلسۀ رفع اشکال زنده شرکت کنید تا مشکلتون رو آنلاین بررسی کنم و خدمتتون توضیح بدم:
yaadmey.com/L/394

اگه نیازتون فوری‌تر بود، از همین طریق اطلاع بدید.
مهوش سیفی 7 ماه قبل
من مجددا ویدئو را نگاه کردم .در فایل تمرینی هرچه کردم استایلها اعمال نشد ولی در یک فایل ورد دیگر انجام دادم.
سوال دیگر اینکه چطور در استایل فاصله قبل و بعد تیتر و یا تورفتگی را میشود همزمان تنظیم کردمثلا اگر تیتر اول هست: « ۱ هدف و دامنه کاربرد» و باید حتما ۶ نقطه بین عدد و عنوان فاصله باشد برای همه تیترهای سطح اول این را بتوان تنظیم کرد؟
جواد کاظمی 7 ماه قبل
فاصلۀ عدد و متن رو از دو راه می‌تونید تنظیم کنید، یکی با جابه‌جا کردن علامت‌های رو خط‌کش و دیگری از طریق تنظیمات پاراگراف و «تبز»، بعد هم این تنظیمات رو روی استایل مدنظرتون اعمال می‌کنید. منتها این مسئله خارج از وظایف ویراستار و مربوط هست به صفحه‌آرا.
محمد مهدوی 10 ماه قبل
سلام آقای کاظمی
میشه کاری کرد که این شخصی سازی که ما در استایل‌ها اعمال کردیم، در پیش‌فرض ورد ذخیره شود و دیگر هر سندی که باز میکنیم این استایل ها با همین شخصی سازی در آن وجود داشته باشد؟
جواد کاظمی 10 ماه قبل
بله. در تنظیمات استایل مد نظر، گزینۀ new documents based on this template رو بزنید.
فریماه رستمزاد 1 سال قبل
من واقعاً به این درس احتیاج داشتم. فقط چند تا سؤال برام ایجاد شد:
1. این‌طور که متوجه شدم، ما برای فصل‌های کتاب باید هدینگ 1 رو انتخاب کنیم و برای عنوان اون متن و تیترهای درونش از هدینگ 2؟ (این در صورتیه که تیترهای درونش زیرمجموعه نداشته باشه؛ وگرنه باید از هدینگ 3 به بعد هم استفاده کنیم.)

2. فایل خامی که دستم رسید، از اول استایل‌بندی شده بود. من خودم از modify این استایل‌ها رو سفارشی‌سازی کردم. تنها مشکلی که برام ایجاد شده، اینه که وقتی هدینگ 1 رو روی یک تیتر اعمال می‌کنم، همهٔ تغییرات روش پیاده می‌شه؛ ولی توی فهرست اون فایل نمی‌شینه. با هدینگ‌های دیگه این مشکل رو ندارم. هر چی هم تنظیمات هدینگ رو عوض می‌کنم، مشکل برطرف نمی‌شه. حالا می‌خوام ببینم آیا باید از اول این هدینگ رو پاک و ایجاد کنم یا باید سند جدید ایجاد کنم یا راهکار دیگه‌ای وجود داره؟

3. یه سؤال هم روی متن تمرینی برام ایجاد شد و شاید جزو این قسمت نباشه. ممنون میشم پاسخ بدید: اون‌طور که معموله، مثلاً توی کتاب عنوان «فصل دهم: خداشناسی» رو توی یک صفحه قرار میدن و شروع فصل از صفحهٔ بعد. آیا من به‌عنوان ویراستار باید بنویسم «فصل دهم: خداشناسی» و بلافاصله پشت‌سرش مطالب رو شروع کنم یا بنویسم فصل دهم یه اینتر بزنم بنویسم خداشناسی و توی یک صفحه قرارش بدم و شروع فصل رو از صفحهٔ بعد؟ احساس کردم که گزینهٔ 1 درسته و گزینهٔ 2 وظیفهٔ صفحه‌آراست.
جواد کاظمی 1 سال قبل
1. عنوان اثر: استایلی غیر از هدینگ. استایل تایتل به نظر مناسب می‌رسه. البته در حیطۀ کار ویراستار نیست. تیترهای زیرمجموعۀ هر فصل: هدینگ ۲ به بعد.

۲. در تنظیمات هدینگ ۱، باید بهش سطح بدید (فرمت -» پاراگراف) و بگید که این هدینگ در ساختار متنتون در سطح یک قرار می‌گیره. هدینگ ۱ این خاصیت رو به‌صورت پیش‌فرض داره، ولی در سند شما تغییر کرده.

۳. به‌عنوان ویراستار: «فصل فلان: نام فصل»، اینتر، متن.
این سؤال‌های صفحه‌آرایانه رو تا حدی (در حد نیاز پایان‌نامه) در دورۀ «نوشتن پایان‌نامه در وُرد» (در همین یادِمی) پاسخ داده‌ایم.
فریماه رستمزاد 1 سال قبل
1. خوب توی هر فصل مطالب مختلفی وجود داره که هر کدوم عنوان داره و باید توی فهرست بیاد. اگر من به عنوان استایل ندم، پس تکلیف فهرست چی می‌شه؟ مگر من نباید کار رو با فهرست تحویل صفحه‌آرا بدم؟ من تجربهٔ اولمه و اینا رو نمی‌دونم. برای همینه این‌قدر سؤال می‌کنم یا شاید بدیهی به نظر بیان.
فریماه رستمزاد 1 سال قبل
3. فقط اگر امکانش هست، این رو هم پاسخ بدید. ممنون می‌شم: تکلیف مطالب دیگه هم همینه؟ یعنی مطلب جدید باید پشت‌سر مطلب قبلی بیاد و هر مطلب از صفحهٔ جدید شروع نشه؟
جواد کاظمی 1 سال قبل
1. منظور از «عنوان اثر» نام اون اثری هست که در حال ویرایشش هستید و فقط یک مصداق داره در کل متن. برای عنوان فصل‌ها باید از استایل هدینگ استفاده کنید و بدیهیه که باید در فهرست هم بیاد.

۲. بله.