تمرین ویرایش متن

حرفهٔ ویراستاری از آن دست کارهاست که برای حرفه‌ای‌شدن در آن باید بسیار خواند و شنید و از همه مهم‌تر «تمرین» کرد. در یادِمی از چند ماه قبل دورهٔ «ویرایش و درست‌نویسی» را در دسترس قرار داده‌ایم و دوستان بسیاری در آن شرکت کرده‌اند. اکنون دوره‌ای برای تمرین‌کردن این مهارت خدمتتان ارائه شده است.

در این دوره با محمد یوسفی‌شیرازی همراه می‌شوید و در هر جلسه با یک متن واحد و پراشکال، جنگ‌وجدال می‌کنید و مباحثی که از ویراستاری در منابع مختلف دیده‌اید و خوانده‌اید، بر روی آن پیاده می‌کنید.

دورهٔ «تمرین ویراستاری» حاصل ضبط‌شدن جلسات یک کارگاه آنلاین است. در هر جلسه از این دوره یک متن برگزیده شده و به‌صورت عملی، مدرس ‌سراغ ویرایشش رفته‌ است. متن‌های انتخاب‌شده متنوع است و دربرگیرندهٔ چند موضوع مختلف. در طی این دوره، ویدئوها را می‌بینید، متن تمرینی را دریافت می‌کنید و با مدرس و نکته‌گویی‌هایش همراه می‌شوید.

در دورهٔ تمرین ویراستاری، چه مباحثی مطرح می‌شود؟

به‌‌فراخور متنی که برای هر جلسه انتخاب شده، مدرس نکته‌های کارآمد و سودمندی مطرح می‌کند؛ نکته‌هایی دربارهٔ ویرایش صوری، ویرایش زبانی، ویرایش ترجمه، چند نکتهٔ کاربردی از نرم‌افزار وُرد، حدومرزِ کارِ ویراستار، چندوچونِ تعامل با صاحب‌اثر و... . همچنین در پاره‌ای از موضوع‌های مناقشه‌برانگیزِ ویرایش متن، بازنگری‌ها و تأملات تازه‌ای از محمد یوسفی‌شیرازی می‌شونید، ازجمله دربارهٔ نشانه‌‌گذاری و فاصله‌گذاری.

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

هم کسانی که دستی در قلم دارند و کارِ نویسندگی یا ترجمه یا ویرایش متن یا تولید محتوا می‌کنند و هم کسانی که چندان با ویراستاری آشنا نیستند و می‌خواهند اصول درست‌نویسی و خوب‌نویسی را بیاموزند. فرقی نمی‌کند ویراستار باشید یا نه، اگر دل‌مشغول و دست‌به‌کارِ زبان فارسی و پاکیزه‌نویسی هستید، محتوای این دوره به کارتان خواهد آمد و در به‌سازی متن، نگاهی تازه به شما خواهد بخشید.

مدرس این دوره کیست؟

محمد یوسفی‌شیرازی: ادبیات‌خوانده، ویراستار، مترجم، آموزگار ویرایش و درست‌نویسی، دل‌مشغول زبان فارسی. چند سالی است که در کنارِ کار ویرایش و ترجمه، آموزش‌هایی عمومی در کانال تلگرامی و صفحهٔ اینستاگرامی‌اش «ویرِ ویرایش» منتشر می‌کند. در کنار این، دوره‌هایی حضوری و مَجازی درزمینهٔ ویرایش و درست‌نویسی برگزار کرده است.

چطور وارد دوره شوم؟

روی دکمهٔ «ورود به دوره» کلیک کنید و مراحل ثبت‌نام را انجام دهید و درس‌ها را یکی‌یکی ببینید و پیش بروید.

اگر ثبت‌نام کردم و از محتوای دوره راضی نبودم چی؟

تا یک ماه پس از ثبت‌نام، به پشتیبانی یادِمی یک پیام می‌فرستید و وجه پرداختی‌تان را پس می‌گیرید. به همین راحتی. البته به شرط «راضی نبودن از کیفیت دوره».

برنامۀ درسی

2
101 دقیقه
3
97 دقیقه
4
109 دقیقه
5
106 دقیقه

سؤال‌های پرتکرار

بلافاصله بعد از ثبت نام در دوره، از طریق وب‌سایت به محتوا و ویدئوهای دوره دسترسی خواهی داشت و این دسترسی درحال حاضر محدودیت زمانی ندارد.
از طریق وب‌سایت یادِمی می‌توانی به محتوا و ویدئوهای دوره دسترسی داشته باشی.