سرویراستاری

سرویراستاری

در نشرهای توسعه‌یافته و پیشرو و پُرکار معمولاً به ویراستاری توانمند نیاز است که جلودار تیم ویرایش باشد و بر خط‌مشی ویرایش تمام آثار آن نشر نظارت کند و راهبر گروه ویرایش باشد. کسی را که در این جایگاه تکیه بزند، سرویراستار می‌نامیم؛ چون در پیشانی ویراستاران آن نشر قرار دارد، مسئول است و پاسخ‌گو و مسیرشناس و... .

سرویراستار بیشتر از ویراستار به مجموعه‌ای از توانمندی‌های ارتباطی و اجتماعی و مدیریتی نیازمند است تا بتواند شکل‌دهندۀ روابط عوامل نشر با ویراستاران باشد و نیازهای نشر را برطرف سازد. سرویراستار باید به درجه‌ای رسیده باشد که بتواند دربارۀ مصادیق مختلفی که شیوه‌نامه درباره‌اش سکوت کرده، نظر و راهکار بدهد. اگر ناشران حرفه‌ای به دنبال ویراستاران کاربلد می‌گردند، بیشتر از آن، نیازمند سرویراستاران توانمند و تاب‌آور و بردبار و کاردان و راهبر هستند.

اگر مدتی است ویراستاری می‌کنید، اگر دربارۀ ویرایش آموزش دیده‌اید و تحصیل کرده‌اید و کتاب خوانده‌اید، اگر دغدغه‌مندانه در وادی ویرایش قلم زده‌اید، اگر دورنمای بلندمدت زندگی‌تان شغل شریف ویرایش است، دعوت می‌کنیم به این کارگاه بپیوندید و دربارۀ سرویراستاری بیاموزید و افقی جدید و حرفه‌ای‌تر برای فعالیتتان سال‌های آتی پیش روی خود بگشایید.

سیدحمید حیدری‌ثانی مدرس دوره‌های ویرایش و درست‌نویسی در مؤسسۀ «ویراستاران» با تجربۀ چهارده سال ویراستاری و نیز ده سال سرویراستاری در مؤسسۀ «ویراستاران» و نشر «میلکان» و...، در این دوره به‌صورت نظری و عملی گام‌به‌گام همراهی‌تان می‌کند تا با زیروبم پروژه‌گردانی و مدیریت تیم ویرایش آشنا شوید.

در دورهٔ «سرویراستاری» چه چیزهایی یاد می‌گیرم؟

در این دوره با مفاهیم پایه و کلیدی ویرایش و ویراستاری و انواع ویرایش بیشتر آشنا می‌شویم و دربارۀ چیستی ویرایش و چگونگی ویراستار شدن گپ خواهیم زد. دربارۀ فرایند انعقاد قرارداد و جذب اثر و پذیرش سفارش و ارزیابی آن هم‌فکری می‌کنیم. مرور می‌کنیم که چگونه یک فایل را پیش‌از شروع ویرایش، آماده‌سازی کنیم تا ویراستار بتواند باکیفیت‌تر ویرایش کند. همچنین به اینکه چگونه باید تیم ویرایش را راهبری کرد و کیفیت کار ویراستارها را ارتقا داد نیز نظر می‌اندازیم. دربارۀ مهارت‌های نرم مانند بازاریابی و رهبری می‌آموزیم. نگاهی به مباحث حقوقی و همچنین حقوق و دستمزدها می‌اندازیم و در نهایت دربارۀ بایستگی کنشگری در فضای صنفی و علمیِ ویرایش سخن خواهیم گفت.

این دوره به چه شکلی برگزار می‌شود؟

دورۀ «سرویراستاری» به‌صورت ترکیبی از درس‌های آنلاین و درس‌های آفلاین و تمرین برگزار می‌شود. درس‌های آنلاین در ساعت و روز مشخص‌شده برگزار می‌شود و بعد از برگزاری هر درس آنلاین، درس‌های آفلاینِ پس‌از آن فعال می‌شود. درس‌های آنلاین در حین برگزاری ضبط می‌شود و تا پنج ماه بعد در دسترس شرکت‌کنندگان خواهد بود، اما توصیۀ ما حضور در تمام جلسات برخط است تا بتوانید هم‌زمان تعامل کنید و پاسخ پرسش‌هایتان را بگیرید. دغدغۀ اصلی این دوره هم‌اندیشی دانش‌پذیران و مدرس دوره است تا رویکردهای و نگرش‌هایی جدید به دست آید. همین هم ارزش اصلی دورۀ سرویراستاری محسوب می‌شود.

این دوره به درد چه‌کسانی می‌خورد؟

نگاهتان به ویراستاری چیست؟ از کدام زاویه‌دید دارید به این دانش‌مهارت می‌نگرید؟ مطمئناً کسانی که دنبال گذران زندگی روزمره‌شان هستند، به ارتقای مهارت‌ و دانش خود نیاز ندارند، اما شما که دورنمای حرفه‌ای خود را در بلندمدت ویرایش تعریف کرده‌اید، احساس نیاز می‌کنید که به سطوح عالی‌تر در این صنف ارتقا یابید. اگر می‌خواهید بیش از پنج سال ویراستار بمانید، یا اگر می‌خواهید تا بیست سال آینده یا بیشتر ویراستاری کنید، مخاطب این دوره هستید.

شما قطعاً در دوره‌های آموزش ویرایش حضور یافته‌اید و برخی از منابع مرجع آموزش ویرایش را از نظر گذرانده‌اید و عضو یکی‌دوسه جمع و مجمع و انجمن ویرایشی هستید. این دانش‌آموختگی در زمینۀ ویرایش و کنشگری شماست که دید کلان‌تری در شما ایجاد کرده برای ارتقای سطح صنفی‌تان.

مطمئناً تاکنون چندین اثر را ویراسته‌اید و به سرانجام رسانده‌اید و با ناشران گوناگون همکاری کرده‌اید و چند سالی است به این حرفه مشغولید که اکنون به دنبال ارتقای سطح حرفه‌ای خود هستید. این سوابق کاری پایۀ آموزش‌های بعدی شماست و ما مبتنی‌بر این تجربیاتتان با شما پیش خواهیم رفت.

برای پیوستن به دورهٔ «سرویراستاری» چه‌چیزهایی باید بلد باشم؟

  • باید ویرایش و درست‌نویسی را دست‌کم در یک دورۀ معتبر و بلندمدت آموزش دیده باشید.
  • باید سابقۀ ویرایش چندین اثر را در کارنامه‌تان داشته باشید. سوابق کاری‌تان را در کتابخانۀ ملی و خانۀ کتاب و کارنامه‌تان می‌بینیم.
  • باید سیر مطالعاتی ویرایش و درست‌نویسی را از نظر گذرانده باشید و آمادۀ نگاه انتقادی به این آثار باشید.
  • باید با ویرایش رایانه‌ای و دستورکلی آشنا باشید.
  • باید استعداد رهبری و تیم‌گردانی و مدیریت پروژه را در خود دیده باشید.
  • و باید بخواهید در این دوره، با همراهی مدرس، ارزش‌های علمی‌مهارتی جدید تولید کنید و در اختیار هم‌صنف‌هایتان قرار دهید.

زمان درس‌های آنلاین

یکشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها، ساعت ۱۸

جزئیات جذاب

۱. گروه تلگرامی: برای ارتباط شرکت‌کنندگان با یکدیگر و با مدرس و ایجاد فضایی برای تعامل، یک گروه موقت تلگرامی ایجاد می‌شود.

۲. به برگزیدگان دوره، به شرطی که پیشرفت ثبت‌شده‌شان در دوره ۱۰۰درصد باشد، هدایایی داده می‌شود.

برنامۀ درسی

سؤال‌های پرتکرار

از طریق وب‌سایت یادِمی می‌توانی به محتوا و ویدئوهای دوره دسترسی داشته باشی.
روی دکمهٔ «ثبت‌نام در دوره» کلیک کن و مراحل ثبت‌نام را انجام بده.
تا یک هفته پس از ثبت‌نام، به پشتیبانی یادِمی یک پیام می‌فرستی و وجه پرداختی‌ات را پس می‌گیری. به همین راحتی! البته به‌شرط «راضی نبودن از کیفیت دوره».
بله، درس‌های آنلاین دوره ضبط می‌شوند و از ۷۲ ساعت بعد از برگزاری، در یادِمی در دسترست قرار می‌گیرند.